Një jetë në ekran, regjisori Jani Tane

jani-tane-2

Jani Tane ka lindur më 04 gusht 1951 në Korçë. I ati kish lindur në Arrëzë të Kolonjës kurse e ema nga Trebicka eKorçës. Tane vazhdoi gjimnazin Themistokli Gërmenji të qytetit dhe më pas Institutin e Lartë të Arteve sot (Akademia e Arteve të Bukura), në Tiranë, në degën e dramës. Regjisori Jani Tane Që nga viti 1972, Jani punoi More...

by Ardi | Published 2 weeks ago
pjeter-gjoka
By Admin On Wednesday, August 2nd, 2017
0 Comments

Artisti i Popullit, Pjetër Gjoka

Pjetër Gjoka u lind në Ulqin, (sot Mali i Zi), më 2 gusht 1912. Familja e tij u vendos në Shkodër kur ai ishte fëmijë (1915). Në rini Pjetri u shqua si sportist (futbollist, atlet) në Shkodër, ku ai luan More...

Jani_Minga
By Lek Gjoka On Tuesday, August 1st, 2017
0 Comments

Jani Minga nënshkrues i Deklaratës së Pavarësisë së Shqipërisë

Jani Minga   Jani Minga (1872-1947) ishte mësues shqiptar, nënshkrues i Deklaratës së Pavarësisë së Shqipërisë si përfaqsues i Vlorës. Lindur në fshatin Shënpjetër të Fierit më 1 gusht 1872. More...

Preng Lekunda
By Lek Gjoka On Monday, July 31st, 2017
0 Comments

Preng Lëkunda “Plaku i maleve” që nuk njohu kurrë plakjen…

Preng Lëkunda (Bushpepa) ne rolin e Bajram Currit Nga Xhahid Bushati Preng Lëkunda (Bushpepa), (mbiemrin Lekunda e mbajti per respekt te fshatit te lindjes Lekunda e Kurbneshit Mirditë-shenim i imi – Lek More...

Dhimiter_Shuteriqi,_Albanian_scholar
By Lek Gjoka On Wednesday, July 26th, 2017
0 Comments

Dhimitër Shuteriqi, shkrimtar, poet e studjues

Dhimitër Shuteriqi, lindi me 26 Korrik vitin 1915, ne Elbasan dhe ndahet nga jeta me 22 korrik 2003. Shkollen fillore dhe te mesme e kreu ne Liceun e Korces, nderkohe qe ne vitet e para te rinise ai u njoh si poet More...

enver-gjerqeku
By Lek Gjoka On Tuesday, July 25th, 2017
0 Comments

Enver Gjerqeku poet, profesor e akademik

ENVER GJERQEKU ENVER GJERQEKU (1928-2008) Poet profesor e akademik, lindi më 25 gusht 1928 në Gjakovë në një familje qytetare. Në vendlindje kreu shkollën fillore (1942) dhe Shkollën Normale (1948), kurse More...

vangjo_ilo
By Gjergji On Sunday, July 23rd, 2017
0 Comments

Vangjo Ilo, një koleksionist i shquar

Nga Qerim Vrioni / Qerim Vrioni Vangjo Ilo, është lindur më datë 17 prill, në familjen e njohur të fshatit me mbiemrin Stefani. Në moshën dy-vjeçare, ai birësohet nga halla e tij, Aleksandra dhe i shoqi, More...

Licia_Albanese
By Gjergji On Saturday, July 22nd, 2017
0 Comments

Sopranoja arbëreshe Licia Albanese

Licia Albanese (22 korrik 1909 – 15 gusht 2014) ishte një soprano italo-amerikane (arbëreshe e Italisë). Felicia Albanese u lind në Torre a Mare afër Barit, Itali, në vitin 1909. Ajo e bëri debutimin More...

Martin_Camaj
By Lek Gjoka On Friday, July 21st, 2017
0 Comments

Martin Camaj, shkrimtar dhe albanolog

Martin Camaj lindi në Temal, Dushman të Dukagjinit më 21 korrik 1927 në vendin e quajtur Telumë-Kllogjena. I biri i Kolë Camës, njëherësh bari e bujk. Tereza, e ëma ishte nga Prekali, lindi i pari ndër More...

ilia_shyti-1
By Gjergji On Wednesday, July 19th, 2017
0 Comments

Ilia Shyti, aktori i madh i roleve të vogla

Ilia Shyti u lind në Lushnje, më 19 korrik 1929. U aktivizua qysh i ri me Levizjen Amatore Teatrore të qytetit të lindjes ku edhe punoi si drejtor i Shtëpisë së Kulturës. Njëkohësisht, ai bënte punën More...