Sopranoja brilante Marie Kraja

marije_Kraja

Marie Kraja lindi më 24 shtator 1911 në Zarë, Kroaci. Ishte në moshën 6 vjeçare kur familja e saj u vendos në Shkodër. Studimet e larta për kanto i kreu në Konservatorin e Graz-it në Austri, në vitet 1930-1934. Aktiviteti i saj i parë ishte në “Mbrëmjen e kombeve” në Vjenë ku Maria përfaqësoi Shqipërinë me interpretimin e dy More...

by Besarta | Published 15 hours ago
marie Logoreci 95
By Lek Gjoka On Saturday, September 23rd, 2017
0 Comments

Marie Logoreci, simboli i nënës në skenë e film

Marie Logoreci (Çurcija), lindi më 23 Shtator të vitit 1920 në Shkodër, ku mori edhe mësimet e para në shkollën femërore të “Motrave Stigmatine”, një shkollë që përmbante në programin More...

Besnik_Mustafaj
By Lek Gjoka On Friday, September 22nd, 2017
0 Comments

Besnik Mustafaj, poet, novelist dhe diplomat

Besnik Mustafaj Besnik Mustafaj lindi më 23 shtator të vitit 1958 në Bajram Curr. (Tropojë), është një politikan dhe shkrimtar i njohur shqipëtar.   Karriera * 1981 : Mesues në rrethin e Tropojës. * More...

Jakup-mato
By Lek Gjoka On Saturday, September 16th, 2017
0 Comments

Prof. Dr. Jakup Mato

  Jakup (Halil) Mato Prof. Dr. lindi më 16 shtator 1934 në Fterrë të rrethit të Sarandës, vdiq më 30 gusht 2005 në Tiranë. Shkollën fillore e mbaroi në Fterrë. Shkollën shtatëvjeçare dhe të More...

mihal-luarasi
By Besarta On Saturday, September 16th, 2017
0 Comments

Mihal Luarasi, dramaturg dhe regjisor i shquar i teatrit

Nga Pjerin Logoreci / Mihal Luarasi lindi më 16 shtator të vitit 1929 në Korçë. Shkollën e mesme e kreu në Liceun artistik “Jordan Misja” në Tiranë, ndërsa studimet e larta në Akademinë e More...

reshat_arbana
By Besarta On Friday, September 15th, 2017
0 Comments

Reshat Arbana, aktor i madh i teatrit dhe kinemasë

Reshat Arbana u lind në Tiranë më 15 shtator 1940. Në vitin 1965 diplomohet për aktor. Pas studimeve emërohet redaktor në Radio Tirana, e më pas regjisor dhe shef i redaksisë të fëmijëve dhe rinisë. Reshat More...

mitrush-kuteli
By Gjergji On Wednesday, September 13th, 2017
0 Comments

Dhimitër Pasko (Mitrush Kuteli) shkrimtar, përkthyes dhe ekonomist i shquar

Dhimitër Pasko i njohur me pseudonimin Mitrush Kuteli lindi më 13 shtator 1907 në Pogradec, I ati, Pandi, i biri i Pasko Kutelit, ishte rrobaqepës që kish jetuar 24 vjet në mërgim, në Rumani. Pas kthimit More...

Prof.namik_.Resuli
By Lek Gjoka On Sunday, September 10th, 2017
0 Comments

Gjuhëtari dhe akademiku Namik Resuli

Prof. Namik_ Resuli Namik Resuli u lind në qytetin e Beratit më 10 shtator të vitit 1912. Pasi kreu mësimet e shkollës fillore në Shqipëri, atë e dërguan të studionte në Itali, ku mbaroi Liceun dhe më More...

Hajrie Ronda
By Lek Gjoka On Saturday, September 9th, 2017
0 Comments

Shuhet në moshën 66 vjeçare aktorja Hajrie Rondo

Aktoria Hajrie Rondo Aktorja e njohur shqiptare Hajrie Rondo ka lindur më 1 mars 1951 në Delvinë dhe  ka ndërruar jetë sot më 9 shtator 2017 në moshën 66 vjeçare. Njoftimin e dha mes dëshpërimit familja More...

Pashko_Gjeci1
By Lek Gjoka On Thursday, September 7th, 2017
0 Comments

Pashko Gjeçi, kollosi i letrave shqipe që përktheu Komedinë Hyjnore dhe Odisenë

Pashk Gjeçi Pashko Gjeçi u lind në Shkodër më 7 shtator të vitit 1918. Në qytetin e lindjes ndoqi shkollën e Jezuitëve si dhe gjimnazin Jezuit në qytetin e lindjes. Në shkollë mëson mirë italisht, More...