Feja e shqiptarit është shqiptaria – Si duhet ta kuptojmë Pashko Vasën

Kolec_Taboini_3

Nga Kolec Traboini Në një debat për një çështje serioze, veçmas ato që janë kombëtare e të nxehta, është e nevojshme të jemi të qetë, të shuajmë pasionet e dominimit dhe përdorimit të sofizmit dhe dogmave. Përballimi i historisë do kurajë. Të vërtetat duan guxim. Analizat duan mendje të kthjelltë e jo stuhi në gotë. Aq More...

by Admin | Published 4 months ago
rama timoni tepsia
By Lek Gjoka On Sunday, July 23rd, 2017
0 Comments

Edi Rama tepsinë s’ta dhanë për byrek e timonin te vriten turiste ne plazh

Nga Lek Gjoka Korriku po lan faqet kudo prej te nxehtit në përrua, në lumë, në liqen apo në dete . Ashtu edhe politika dhe politikanët shqiptarë po mundohem të freskohen ngaqë dhjami i tepërt i venë More...

lek_gjoka1
By Lek Gjoka On Sunday, July 16th, 2017
0 Comments

Dy anije po presin për shqiptarët në portin e Shninit (Shëngjinit) prej mijëra vitesh ardhur nga Atlantida !..

Fejton nga Lek Gjoka Thonë se ka qindra mijëra vjeçare që dy anije të ardhur nuk dihet se nga ku , ndoshta nga kontinenti i zhdukur i Atlantidës janë të ankoruara në portin e Shninit (Shëngjinit). Nëpër More...

kostantinos-pangalis
By Gjergji On Saturday, June 24th, 2017
0 Comments

Helenizmi dhe grekët

Në një bisedë në Tv grek Alter, Prof. Konstantinos Pangalis shpjegon:… Prof. Konstantinos Pangalis Gazetari: Ju po na thoni, Z. Pangalis, se ka njerëz të cilët nuk janë helenë vetëm në pasaportë, More...

gani-mehmetaj
By Gjergji On Thursday, June 22nd, 2017
0 Comments

Erdogani kundër bashkimit të shqiptarëve

Erdogani asnjëherë nuk tregoi dashamirësi ndaj shqiptarëve. Herën e parë kur e vizitoi Prishtinën, e përuroi xhaminë që ishte ndërtuar mbi rrënojat e kishës katolike shqiptare, aty ku treqind vjet më More...

Lek Gjoka222
By Lek Gjoka On Tuesday, May 30th, 2017
0 Comments

Edhe në politikë duhet t’i lihet vend të rinjve si dhe të kujtoheni për Diasporen

Nga Lek Gjoka Zhurmë e madhe dhe akuza ndaj kreut të Partisë Demokratike të Shqipërisë zotit Basha ka përfshirë sot kampin demokrak. Disa lidër të kësaj Partie kritike të kryetarit aktual që kur PD-ja More...

Leka-Flamuri-USa-Alb
By Lek Gjoka On Friday, May 5th, 2017
0 Comments

Shoqatat shqiptare në Amerike po i bashkojnë apo përçajnë shqiptaret?

Lek Gjoka Opinion nga Lek Gjoka Si në vendlindje edhe në SH.B.A-kes dëshira e shqiptareve për krijimin e sa me shumë shoqatave është një sëmundje e pashërueshme e trashëguar ndër vite.Sigurisht që është More...

Lek Gjoka222
By Lek Gjoka On Thursday, April 13th, 2017
0 Comments

Shqipëria nuk duhet të mbahet peng nga interesat partiake

–Lek Gjoka– Gazeta Vatra Online -Sistemi Republike Parlamentare një dështim total në Shqipëri dhe Maqedoni. -Opinion nga Lek Gjoka Duke pare zhvillimet e fundit në Shqipëri dhe ngërçin politik More...

Filmat shqiptarë
By Gjergji On Saturday, April 1st, 2017
0 Comments

Nostalgjia e Revolucionit Kulturor: Pse filmat shqiptarë kanë ende peshë në Kinë

Marrë nga Radio Kina / Filmat që vinin nga Shqipëria ishin një dritare për botën për miliona kinezë, në kohën kur vendi ballkanik ishte një prej miqve të paktë të Kinës. Për ironi, ndërsa kinezët More...

kinostudio
By Gjergji On Friday, March 31st, 2017
0 Comments

Mohimi i kulturës dhe i traditës është vdekja graduale e një kombi

-publikuar për herë të parë më 24.08.2010- Nga Abaz Hoxha / Studius dhe historian i kinemasë E kam fjalën për atë dashuri që lindi dhe u kalit gradualisht në atë sallën e vogël të regjistrimit të More...