Shoqatat shqiptare në Amerike po i bashkojnë apo përçajnë shqiptaret?

Leka-Flamuri-USa-Alb

Lek Gjoka Opinion nga Lek Gjoka Si në vendlindje edhe në SH.B.A-kes dëshira e shqiptareve për krijimin e sa me shumë shoqatave është një sëmundje e pashërueshme e trashëguar ndër vite.Sigurisht që është mirë që si në kohën e Nolit dhe Konices të gjitha shoqatat të kene një ombrelle drejtuese por është e pamundur edhe per disa More...

by Lek Gjoka | Published 3 weeks ago
Lek Gjoka222
By Lek Gjoka On Thursday, April 13th, 2017
0 Comments

Shqipëria nuk duhet të mbahet peng nga interesat partiake

–Lek Gjoka– Gazeta Vatra Online -Sistemi Republike Parlamentare një dështim total në Shqipëri dhe Maqedoni. -Opinion nga Lek Gjoka Duke pare zhvillimet e fundit në Shqipëri dhe ngërçin politik More...

Filmat shqiptarë
By Gjergji On Saturday, April 1st, 2017
0 Comments

Nostalgjia e Revolucionit Kulturor: Pse filmat shqiptarë kanë ende peshë në Kinë

Marrë nga Radio Kina / Filmat që vinin nga Shqipëria ishin një dritare për botën për miliona kinezë, në kohën kur vendi ballkanik ishte një prej miqve të paktë të Kinës. Për ironi, ndërsa kinezët More...

kinostudio
By Gjergji On Friday, March 31st, 2017
0 Comments

Mohimi i kulturës dhe i traditës është vdekja graduale e një kombi

-publikuar për herë të parë më 24.08.2010- Nga Abaz Hoxha / Studius dhe historian i kinemasë E kam fjalën për atë dashuri që lindi dhe u kalit gradualisht në atë sallën e vogël të regjistrimit të More...

fahri-xharra
By Admin On Sunday, March 19th, 2017
0 Comments

Atentati ndaj kombit, me seriale turke

Nga Fahri Xharra / Fahri Xharra Duke e lexuar studimin: “ Një ofensive kulturore turke për turkofonët“, nga publikimi i “Ministrisë së Mbrojtjes së Francës – për Delegacionin e punëve strategjike More...

Lek Gjoka 16
By Lek Gjoka On Sunday, January 22nd, 2017
0 Comments

Ekstremizmi fetar në përgjithësi dhe ai islamik në veçanti rrezik serioz për paqen në Shqipëri dhe me gjere

-Figurat kombëtare nuk i përkasin besimeve fetare por kombit shqiptar Nga Lek Gjoka Në mjaft përplasje të ekstremizmit fetar disa media po i hedhin me shumë benzinë një zjarri që asnjëherë shqiptaret More...

basarelif tiranes 1
By Gjergji On Monday, January 9th, 2017
0 Comments

Tirana ose Kryeqyteti me histori të fallsifikuar

Nga Ndoc Selimi e Xhevat Ukshini / Emri i kryeqytetit të Shqipërisë Tiranë vazhdon të interpretohet me shtrembërime e gabime të mëdha të realitetit historik. Për fat të keq edhe në literaturën europiane More...

san-jose-catholic-church-jacksonville-florida
By Lek Gjoka On Friday, December 30th, 2016
0 Comments

Duke “vrapuar” pas Dollarit edhe shqiptaret e Amerikës po e “harrojnë” familjen.

Lek Gjoka – Gazeta Vatra Në meshën e madhe të Krishtlindjeve në Jacksonville Florida Dom Anton Kcira mundohet që ti “shëroi” shqiptaret nga “sëmundja” e Dollarit dhe ti kthehen More...

rilindasit
By Gjergji On Thursday, December 1st, 2016
0 Comments

A e donin rilindasit pavarësinë e Shqipërisë

Një replikë me Andi Bushatin që thotë se rilindasit nuk e donin pavarësinë nga Perandoria Osmane Nga Kastriot Myftaraj / Andi Bushati duke bërë gjoja sikur qorton Edi Ramën për keqpërdorim të historisë More...

faik_konica
By Lek Gjoka On Sunday, November 6th, 2016
0 Comments

Pse Konica u pagëzua në Faik Domenik Konica dhe u kthye në fenë katolike?

Faik Domenik Konica -Nga Lek Gjoka/   Sigurisht ashtu si heroi ynë kombëtar Gjergj Kastrioti – Skënderbeu që u kthye pas kthimit në Arbëri në fenë e të pareve të tij ashtu edhe Faik Konica njëri More...