U nda nga jeta aktorja dhe mjekja Elida Cangonji

elida-cangonji

Elida Cangonji u lind më 31 tetor 1953, ndoqi shkollën e mesme “Ismail Qemali” në Tiranë dhe më pas Universitetin e Tiranës në Fakultetin e Mjeksisë. Elida e shtruar para një jave në spital, diagnostikuar me leuçemi akute, ndërroi jetë sot (28 nëntor 2016) në Francë. Elida punoi si Mjeke Psikiatre për fëmijët dhe adoleshentët. More...

by Gjergji | Published 9 months ago
aktiipavarsise-1912
By Lek Gjoka On Monday, November 28th, 2016
0 Comments

Gëzuar përvjetorin e Pavarsisë së Shqipërisë

Pas pese shekujsh roberie nga pushtimi i Perendorisë osmano-turke edhe për kombin shqiptar erdhi dita kur 104 vite me parë në qytetin e Vlorës Ismail Qemali me ndihmen e shqiptarit të madh Dom Nikoll Kacorri More...

thanksgiving.Gazeta-Vatra
By Lek Gjoka On Thursday, November 24th, 2016
0 Comments

Happy Thanksgiving !..

Gezuar diten e Falenderimeve !.           Happy Thanksgiving Day !.. Në Shtetet e Bashkuara te Amerikes festohet Dita e Falenderimeve (ThanksGiving), festohet çdo vit të enjten e fundit të muajit Nëntor.  More...

donald_trump_rnc_h_2016
By Lek Gjoka On Wednesday, November 9th, 2016
0 Comments

Amerika dhe amerikanet kombi që ndryshon botën demokratike , Donald Trump presidenti i 45 i Amerikës

-Donald Trump korr një fitore të suksesshme drejt Shtëpisë së Bardhe Nga Lek Gjoka . Donald Trump fitoi votën e qytetareve amerikane dhe zgjidhet presidenti i ri i Amerikës. Dinastisë së familjes Klinton More...

Gjatenjefestehalloween
By Lek Gjoka On Monday, October 31st, 2016
0 Comments

Erdhi Halloween

Halloween Ç’është Halloween? Nga Lek Gjoka Emri i  Halloween është interpretimi modern i All Hollows’ Eve të Irlandës, apo Dita e të gjithë Shenjtorëve. Kjo festë tepër e lashtë mbërriti në More...

melpomeni_cobani
By Besarta On Wednesday, October 26th, 2016
0 Comments

U nda nga jeta Artistja e Popullit Melpomeni Çobani

Melpomeni Çobani, u lind më 6 qershor të vitit 1928 në Tiranë. Mësimet e para i mori në vendlindje. Në vitit 1947-1949 kreu një shkollë për aktore pranë Teatrit Popullor. Ne Teatrin Popullor ajo interpretoi More...

ambasada_amerikane_ne_tirane
By Lek Gjoka On Wednesday, October 19th, 2016
0 Comments

Llotaria amerikane DV-2018, rregulli i ri dhe data zyrtare për të aplikuar

Selia e ambasades amerikane në Tiranë Regjistrimet për llotarine  DV-2018 kane filluar më 4 tetor 2016, ora 18:00, ora lokale e Shqipërisë dhe mbyllen më 7 nëntor 2016, ora 18:00, ora lokale e Shqipërisë Ambasada More...

teodor-laco
By Lek Gjoka On Saturday, October 15th, 2016
0 Comments

Ndërron jetë në moshën 80-vjeçare shkrimtari dhe diplomati Teodor Laço

Teodor Laço Shkrimtari dhe diplomati Teodor Laço ka ndërruar jetë  sot me 15 Tetor 2016 në moshën 80-vjeçare. Ai lindi më 29 shtator të 1936 në Dardhë të Korçës. Pavarësisht se studioi për agronomi More...

Aleksander-Stipcevic
By Gjergji On Monday, October 10th, 2016
0 Comments

Ilirologu Aleksandër Stipçeviç

Aleksandër Stipçeviç, u lind në Arbnesh të Zarës, më 10 tetor 1930, në një familje arbëreshe. Akademiku Aleksandër Stipçeviç Shkollën fillore e të mesmen i kreu në Zarë, ndërsa shkollën e lartë More...

dom ernest troshani-papa francesku.1
By Lek Gjoka On Sunday, October 9th, 2016
0 Comments

Dom Ernest Troshani shpallet kardinal nga Papa. I dyti pas Koliqit

Dom Ernest Troshani dhe Papa Francesku Në lutjen e të dielës në Vatikan, Papa Françesku ka shpallur kardinalët e rinj ndër të cilët edhe Dom Ernest Troshanin për dëshminë e jetës së tij të Krishterë. More...