Liza Gajtani (Luka), një nga interpretueset e Operës së Parë Shqiptare, “Mrika”

liza_gajtani

Ju risjell lajme “të vjetra” të reja Nga Adela Kolea Po, lexuat qartë: me kënaqësi ju sjell disa “të vjetra” të reja.
“Pse, e si?” do të me pyesnit.
Ju them menjëherë se gjithçka që ka të bëjë me të kaluarën – me brezat e shkuar, ato të paraardhësve tanë, të prindërve e gjyshërve tanë, me të shkuarën edhe More...

by Gjergji | Published 9 months ago
t-conani-Hjergj Fishta Kanuni i Lek Dukagjinit
By Lek Gjoka On Sunday, October 23rd, 2016
0 Comments

Tonin Çobani: Pse e shkrova “Gjergj Fishta dhe Kanuni i Lekë Dukagjinit”

Tonin Çobani TIRANE – Në kohën e riaktivizmit të gjakmarrjes në Shqipëri, çdo vrasje lidhet me Kanunin e Lekë Dukagjinit. Shumë baltë është hedhur nga autorë, studiues, media kombëtare e ndërkombëtare More...

Marije-Logoreci-2
By Lek Gjoka On Wednesday, October 5th, 2016
0 Comments

Ime më Marija

Rrëfimi i Pjerin Logorecit, biri i artistes së njohur Marije Logoreci Kohët kur ajo e merrte me vete në xhirime, kopshti me lule … roli i fundit dhe vitet e vështira të pensionit     Vetëm një More...

Marie e Pjerin Logoreci
By Lek Gjoka On Friday, September 25th, 2015
0 Comments

Nëse lëmë në harresë figurat e mëdha, atëherë ne nuk do të kemi më kulturë

Nga Valeria Dedaj Interviste me djalin e aktores “Nderit te Kombit” Marie Logoreci zotin Pjerin Logoreci   Aktorja Marie Logoreci (1920- 1988) u nderua dje nga Presidenti Bujar Nishani me dekoratën More...

gjok beci
By Lek Gjoka On Thursday, July 30th, 2015
0 Comments

Bilbili i buzës së Valmorit poeti Gjok Beci

Sot me 30 Korrik poeti Gjok Beci mbush 75 vjet.I pari pervjetor ku i mungon fizikish familjes dhe shoqerise por vepra e tij është dhe do të jete e pavdekshme. Sigurisht figura e tij ka një vend te vecante si More...

anil-frasheri
By Gjergji On Sunday, December 7th, 2014
0 Comments

Bisedë me aktorin Anil Frashëri

Bisedoi Kozeta Zylo /   Bisedë me aktorin e Teatrit Kombëtar, z. Anil Frashëri, të birin e Aktorit te madh Naim Frashëri. Artisti i Popullit Naim Frashëri vjen nga i njejti trung me Rilindasin e madh More...

Rama-ne-CNN
By Lek Gjoka On Friday, October 17th, 2014
0 Comments

Vizita në Beograd, Rama: Jam i gatshëm të shkoj, në dorën e tyre për të më ftuar

SHBA- Kryeministri Edi Rama do të vizitojë Beogradin në 22 tetor nëse homologu serb do e ftojë. Deklarata u bë nga vet kryeministri në një intervistë për CNN. I pyetur për incidentin e ndodhur gjatë More...

ferit-lamaj.fabula-xhepi
By Lek Gjoka On Monday, August 25th, 2014
0 Comments

Bisedë me fabulistin e shquar shqiptar, tepelenasin Ferit Lamaj

Ferit Lamaj Bisedoi Keze Kozeta Zylo Që prej shekujsh rron e thëna:/ “Qengj i urtë pi dy nëna”. /Por nuk dini më të renë:/ “Pi servili gjithë kopenë!” (F.Lamaj) Si prezantim për More...

tedi_papavrami
By Gjergji On Thursday, August 21st, 2014
0 Comments

Në një autobiografi, mund të prekësh ndjenja që i përkasin të gjithëve

Intervistë me violinistin Tedi Papavrami, mbi librin e tij autobiografik “Fugë për violinë” Nga Adela Kolea Përshëndetje Tedi, mirë se vini në Albania News. Libri juaj autobiografik, “Fugë për violinë” More...

mohamed_nabhan
By Ardi On Sunday, August 10th, 2014
0 Comments

Pavarësia e Kosovës nuk është pranuar, falë shteteve arabe dhe muslimane

Intervistë e Ambasadorit Palestinez në Beograd dhënë gazetës Danas. Ambasadori palestinez në Beograd Mohamed Nabhan Në një intervistë për gazetën serbe “Danas”, Ambasadori palestinez në Beograd Mohamed More...