Papa jep firmën për shenjtërimin e Nënë Terezës – njihet mrekullia e një shërimi

Nene Tereza dhe shqiptaret

Nënë Tereza shpallet shenjtore Aprovimi i Papës ka ardhur në ditën e ditëlindjes së tij. Françesku ka miratuar këtë pasdite, të enjten me datë 17 dhjetor, njohjen e mrekullisë që i kushtohet Nënë Terezës së Kalkutës dhe ka dhënë dispozitat që të shpallet dekreti. Mbyllet kështu iter-i i procesit super miro për “apostullen More...

by Lek Gjoka | Published 2 years ago
UEFA_Euro_2016_Logo.svg
By Lek Gjoka On Sunday, December 13th, 2015
0 Comments

Kampionati Europian “Francë 2016”, grupet finaliste

Të shtunën më datë 12 dhjetor, ora 18.00, në Pallatin e Kongreseve të Parisit, u hodh shorti i finaleve të Kampionatit të 16 Europian “Francë 2016”. 24 skuadrat finaliste, u njohën me kundërshtarët More...

210px-Logo-DemocraticPartyAlbania.svg
By Lek Gjoka On Thursday, December 10th, 2015
0 Comments

Partia Demokratike e Shqiperisë u krijua më 11 dhjetor të vitit 1990

  Partia Demokratike e Shqiperisë u krijua më 11 dhjetor të vitit 1990 nga një grup studentësh dhe intelekualësh shqiptarë midis të cilëve Azem Hajdari, Sali Berisha, Gramoz Pashko, Arben Imami, Aleksandër More...

unicefjobs
By Lek Gjoka On Thursday, December 10th, 2015
0 Comments

UNICEF ( Fondi i Kombeve të Bashkuara për Fëmijët )

UNICEF ( Fondi i Kombeve të Bashkuara për Fëmijët ) është një organizatë bamirëse ndërkombëtare , me seli në New York City , që ofron ndihmë humanitare dhe zhvillimore afatgjate për fëmijët dhe More...

pavarsia e shqiperise Jacksonville Florida
By Lek Gjoka On Monday, November 30th, 2015
0 Comments

Shqiptaret në Florida festojnë Ditën e Flamurit dhe 103 vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë

Kengetaria Alma Velaj ne festen e Flamurit ne Jacksonville Florida   Nga Lek Gjoka Muaji Nëntor është muaji i shqiptareve i Ditës së Flamurit dhe i Pavarësisë së Shqipërisë .Në Florida vitet e fundit More...

Li-Fi
By Lek Gjoka On Friday, November 27th, 2015
0 Comments

Bëhuni gati për Li-Fi, 100 herë më i shpejtë se rrjeti Wi-Fi

Harrojeni Wi-Fi, shkencëtarët kanë shpikur një teknologji të re të internetit me valë, e quajtur Li-Fi, që është 100 herë më e shpejtë se Wi-Fi. Li-Fi i transmeton të dhënat duke përdorur dritat More...

london-2012
By Lek Gjoka On Thursday, November 19th, 2015
0 Comments

Mallkimi i Londër 2012, 16 sportistë të vdekur në tre vjet

      Tre vjet pas organizimit të Lojërave Olimpike “Londër 2012″, zbulohet një mallkim tragjik që lidhet me evenimentin e organizuar në kryeqytetin anglez. Me atleten bjellorusë Julia More...

Deutschland - Niederlande
By Lek Gjoka On Tuesday, November 17th, 2015
0 Comments

Anulohet ndeshja Gjermani – Holandë, shkak sulmet terroriste

Forcat e policisë kanë anulluar ndeshjen miqësore mes Gjermanisë dhe Hollandës, pasi evakuan stadiumin në Hanover ditën e sotme, kur gjetën brenda një ‘objekt të dyshimtë’. Policia në lajmërimin More...

france-football
By Lek Gjoka On Thursday, October 22nd, 2015
0 Comments

“France Football”: Hakmarrje ndaj Shqipërisë në Europian

  Numri i fundit i të përjavshmes franceze “France Football” në rubrikën “3 arsye për…” ia ka kushtuar të gjithë hapësirën Kombëtares shqiptare. Duke renditur fillimisht arsyet që i sollën More...

UEFA_Euro_2016_Logo.svg
By Lek Gjoka On Tuesday, October 13th, 2015
0 Comments

“Francë 2016”, ja çmimet e biletave për të ndjekur ndeshjet

  Faqja zyrtare e UEFA-s bën publike çmimet e biletave për të gjitha ndeshjet e kampionatit Evropian, “Francë 2016”. Në ndeshjen hapëse, që do të jetë vendi mikpritës Franca kundër një prej More...