9 maj – dita e Evropës

euro_flag

Bashkimi Evropian (BE, zyrtarisht : EU) Motoja – Të bashkuar në diversitet. Kryeqytet: Bruksel Qendra politike: Luksenburg, Strasburg Gjuhët zyrtare: 24 Shtete anëtare:28 Presidenti i Keshillit Europian: Herman Van Rompuy, Presidenti i Komisionit Europian: Jose Manuel Barroso Sipërfaqja: 4.381.376 km/2 Popullsia (2002) 507, 890, 1919 Eurozona: More...

by Besarta | Published 5 months ago
thanksgiving.Gazeta-Vatra
By Lek Gjoka On Thursday, November 24th, 2016
0 Comments

Happy Thanksgiving !..

Gezuar diten e Falenderimeve !.           Happy Thanksgiving Day !.. Në Shtetet e Bashkuara te Amerikes festohet Dita e Falenderimeve (ThanksGiving), festohet çdo vit të enjten e fundit të muajit Nëntor.  More...

Gjatenjefestehalloween
By Lek Gjoka On Monday, October 31st, 2016
0 Comments

Erdhi Halloween

Halloween Ç’është Halloween? Nga Lek Gjoka Emri i  Halloween është interpretimi modern i All Hollows’ Eve të Irlandës, apo Dita e të gjithë Shenjtorëve. Kjo festë tepër e lashtë mbërriti në More...

ambasada_amerikane_ne_tirane
By Lek Gjoka On Wednesday, October 19th, 2016
0 Comments

Llotaria amerikane DV-2018, rregulli i ri dhe data zyrtare për të aplikuar

Selia e ambasades amerikane në Tiranë Regjistrimet për llotarine  DV-2018 kane filluar më 4 tetor 2016, ora 18:00, ora lokale e Shqipërisë dhe mbyllen më 7 nëntor 2016, ora 18:00, ora lokale e Shqipërisë Ambasada More...

dita_nenes
By Gjergji On Tuesday, May 10th, 2016
0 Comments

Gëzuar Ditën e Nënës

Dita e Nënës është një festë për të nderuar nënat dhe amësinë, obligacionet e nënave, dhe ndikimin e nënave në shoqëri. Ajo festohet në ditë të ndryshme në shumë pjesë të botës, më së shpeshti More...

kodiku_beratit
By Besarta On Tuesday, April 19th, 2016
0 Comments

Regjistrohen nga UNESCO dy Kodikët e Beratit

Regjistrohen në kujtesën botërore të UNESCO si vlera unikale të njerëzimit dy kodikët e Beratit. Komiteti Ndërkombëtar Konsultativ i UNESCO-s i përbërë nga shumë ekspertë të botës ka regjistruar More...

ligjet
By Lek Gjoka On Friday, February 12th, 2016
0 Comments

Emigrantëve që s’deklarojnë banesat u refuzohet shërbimi

Komisioni i ligjeve ne Parlamentin shqiptar Komisioni i Ligjeve ka miratuar dje vetëm me votat e maxhorancës projektligjin “Për regjistrimin e adresave të shtetasve shqiptarë që jetojnë në emigracion”. More...

Christmas_Kshnellat
By Lek Gjoka On Friday, December 25th, 2015
0 Comments

Gëzuar e për shumë vjet Krishtlindjet

Krishtelindjet -Kërshëndellat Krishtlindja (edhe “Kërshëndellat” apo shkurt “Kshnellat” ndër besimtarët katolikë) është një festë fetare e krishterë. Të krishterët e festojnë More...

Nene Tereza dhe shqiptaret
By Lek Gjoka On Thursday, December 17th, 2015
0 Comments

Papa jep firmën për shenjtërimin e Nënë Terezës – njihet mrekullia e një shërimi

Nënë Tereza shpallet shenjtore Aprovimi i Papës ka ardhur në ditën e ditëlindjes së tij. Françesku ka miratuar këtë pasdite, të enjten me datë 17 dhjetor, njohjen e mrekullisë që i kushtohet Nënë More...

UEFA_Euro_2016_Logo.svg
By Lek Gjoka On Sunday, December 13th, 2015
0 Comments

Kampionati Europian “Francë 2016”, grupet finaliste

Të shtunën më datë 12 dhjetor, ora 18.00, në Pallatin e Kongreseve të Parisit, u hodh shorti i finaleve të Kampionatit të 16 Europian “Francë 2016”. 24 skuadrat finaliste, u njohën me kundërshtarët More...