Fjalët e fundit të Gjergj Kastriotit

Gjergj_Kastrioti1

Nga Aurenc Bebja / Për ditën e vdekjes së Gjerg Kastriotit ka shumë legjenda dhe pak burime historike serioze. Gjithsesi studiuesi i kësaj periudhe veçanërisht i jetës së Skënderbeut, Aurenc Bebja që jeton dhe punon prej vitesh në Francë ka mundur të zbulojë  një tekst në Gjermani ku përshkruhen fjalët e fundit të Gjergj Kastriotit More...

by Gjergji | Published 1 day ago
gjergj kastrioti
By Gjergji On Wednesday, January 17th, 2018
0 Comments

550 vjet më parë vdiq Heroi Kombëtar Gjergj Kastrioti

Gjergj Kastrioti,  Heroi Kombëtar i Shqiptarëve, vdiq 549 vjet më parë (6 maj 1405 – 17 janar 1468). Gjergj Kastrioti ishte fëmija i parafundit në familjen me shumë fëmijë të Gjonit e të Vojsavës. More...

autobusi_1990
By Lek Gjoka On Tuesday, January 16th, 2018
0 Comments

Shqipëria, vendi i pëshpërimave të frikës -reportazh i vitit 1990 nga LOS ANGELES TIMES

Autobuz viti 1990 Një vend ende nën mbërthimin e akullt të stalinizmit. Përpjekjet për t’iu “vardisur” Gjermanisë Perëndimore, Francës, Italisë, Greqisë, Austrisë dhe vendeve skandinave. Tre të More...

gj.kastrioti
By Lek Gjoka On Tuesday, January 16th, 2018
0 Comments

Me rastin e 550 vjetorit të vdekjes së Gjergj Kastriotit

Gjon Keka   Nga Gjon KEKA Historia e plotë e fakteve të mrekullueshme të popullit shqiptar europian, histori kjo që ka diçka të jashtëzakonshme dhe të shkëlqyer sidomos kur në aortën e saj gjendet More...

kuvendi-arbrit
By Lek Gjoka On Sunday, January 14th, 2018
0 Comments

Kuvendi i Arbnit & Papa shqiptar Klementi XI-Albani

Kuvendi i Arbërit u mbajt në datat 14-15 janar 1703 në  famulline e Kallmetit  tëk  kisha e Gjon Kryepremit në katundin Merqi. “Populli em u ba rob se nuk pat dien” Tonin Çobani   Mbi More...

barleti
By Gjergji On Wednesday, January 10th, 2018
0 Comments

514 vjetori i botimit të veprës së Marin Barletit, Rrethimi i Shkodrës

 Më 10 janar 1504 në Venedik doli botimi në latinisht i veprës së Marin Barletit, “De obsidione Scodrensi”, (Rrethimi i Shkodrës)  një nga veprat më të njohura historike për kohën që bëri të More...

vatra-noli-zogu
By Gjergji On Tuesday, January 9th, 2018
0 Comments

93 vjet më parë: Vatra, Noli dhe Zogu

Nga Ilir Ikonomi / (nxjerrë nga arkivi amerikan) Ilir Ikonomi Më 10 janar 1925, ministri amerikan në Tiranë, Ulysses Grant-Smith, njoftoi Departamentin e Shtetit për një seri telegramesh të shkëmbyera mes More...

basarelif tiranes 1
By Gjergji On Tuesday, January 9th, 2018
0 Comments

Tirana ose Kryeqyteti me histori të fallsifikuar

Nga Ndoc Selimi e Xhevat Ukshini / Emri i kryeqytetit të Shqipërisë Tiranë vazhdon të interpretohet me shtrembërime e gabime të mëdha të realitetit historik. Për fat të keq edhe në literaturën europiane More...

u3_Flamuri_amerikan_e_shqiptar
By Lek Gjoka On Monday, January 8th, 2018
0 Comments

Historia e shqiptarëve në SHBA nga viti 1900-1932

4105 shqiptarët që ikën në SHBA nga viti 1900-1932 Shqiptarët ishin populli evropian që iu drejtua i fundit Amerikës dhe kjo lidhet me faktin se ata deri në këtë kohë kishin pëlqyer më tepër traditën More...

Shkolla-e-pare 1
By Lek Gjoka On Thursday, December 21st, 2017
0 Comments

Shkollat e para shqipe të mesjetës

Këto kohë ka pasur zëra të shkruar e të pashkruar, për ta riparë datimin e së parës shkollë shqipe në vendin tonë, që sot për sot zyrtarisht e kemi në fundin e shekullit XIX, me Mësonjëtoren e More...