Në kërkim të filmave, filmi për Ilirinë “Na ishte një herë”

na-ishte-nje-here-ABAZI

Abaz Hoxha, Studjues dhe Historian i Kinematografisë, autor i shumë librave studimorë për kinematografinë shqiptare dhe botërore flet për kërkimet në Danimarkë për një film të bërë në vitin 1923 ngjarjet e të cilit zhvillohen në Iliri. Filmi “Na ishte një herë”, (Once upon a time), origjinali në danisht (Der Var Engang) More...

by Gjergji | Published 10 months ago
Shkodra-1912-1913
By Skender On Sunday, March 26th, 2017
0 Comments

Rrethimi i Shkodrës nga Serbo-Malazezët

Pamje te rralla nga rrethimi i Shkodrës në vitet 1912-1913 nga ushtria Serbo-Malazeze me princin malazez në krye. Në këtë filmim shikohen qartë dëmtimet që ka pësuar qyteti dhe popullata e Shkodrës. Ndër More...

arbereshet-4
By Gjergji On Thursday, March 23rd, 2017
0 Comments

Arbëreshët

Arbëreshët me vallet dhe kostumet 500 vjeçare Gazetare: Magdalena Alla Kamera: Naun Lasku  More...

Deçani
By Gjergji On Monday, March 20th, 2017
0 Comments

Deçani i shenjtë i shqiptarëve

Deçani i shenjtë i shqiptarëve Gazetar: Marin Mema  More...

Zare-kroaci
By Gjergji On Thursday, March 16th, 2017
0 Comments

Një ishull arbnesh në Zarë – Kroaci

Një ishull arbnesh në Zarë – Kroaci  More...

shqiptaret-bullgari
By Gjergji On Sunday, March 12th, 2017
0 Comments

Shqiptarët e bullgarisë

“Në Bullgari ku flitet shqip” Një dokumentar nga Engjëll Ndocaj  More...

lule-lule
By Gjergji On Sunday, February 26th, 2017
0 Comments

Kënga arbëreshe “Lule lule” kënduar nga Barcelona Gipsy balKan Orchestra

Lule lule (kënga arbëreshe) kënduar nga Sandra Sangiao e kompleksi Barcelona Gipsy balKan Orchestra. / Mattia Schirosa (accordion, Italy), Sandra Sangiao (voice, Spain), Ivan Kovacevic (double bass, Serbia) ,Stelios More...

9maj
By Besarta On Monday, May 9th, 2016
0 Comments

Hymni i Evropës

‪Ode To Joy – Hymni Europian në versionin Rock ‬ (muzika: Beethoven, Teksti: Shiler)Edituar nga Andi Kotri, Triangle Media Production.  More...

vallja-rugoves-NBA
By Lek Gjoka On Tuesday, December 1st, 2015
0 Comments

Vallja e Rugovës në ndeshjen e NBA-së, në Toronto

    Shikuesit e ndeshjes së NBA midis Toronto Raptors dhe Phoenix Suns, në Air Canada Centre, në Toronti të Kanadasë, e kanë ndjekur për disa çaste Vallen e Rugovës. “Shqiponjat e vogla” More...

marie Logoreci 95
By Lek Gjoka On Tuesday, December 1st, 2015
0 Comments

Arratia e Peshkut të Kuq në kujtim të Marie Logorecit

Arratia e Peshkut të Kuq në kujtim të Marie Logorecit, nga Rezarta Reci, News24, 28 nëntor, 2015   Interviste e Pjerin Logorecit te birit te Ikones se kinematografise dhe teatrit shqiptar  , nderit More...