Kol Mileta ose piktori i penelatave që di të stolisë edhe emnin e Atdheut.

kol_mileta2

  Leon Lekaj Nga Leon Lekaj Unë nuk mbërrij ta kuptoj shtysën, e cila qysh prej çastit kur emni i Kol Miletës depërtoi në vetëdije, prishi paktin e qetësisë së vendosun prej kohësh mes meje dhe botës jashtë saj. I vetëdijshëm që vendi im e ka ma të lehtë të trumbetojë librat e “mrekullueshëm” të një gazetareje, që rri More...

by Ardi | Published 1 week ago
Frang-Bardhi
By Lek Gjoka On Saturday, May 13th, 2017
0 Comments

Frangu i Bardhë (Frang Bardhi) – Rojë e continuum­it tonë identitar

Nga Ledi SHAMKU “Legere et non intelligere, negligere est”[1] ­ Katoni   Jo rastësisht Dictionarium-in Bardhi e filloi me maksimën e Katonit; ai dyshonte se, sikundër kish ndodhur me Budin ca më parë, More...

Screen Shot 2017-05-06 at 10.42.03 PM
By Gjergji On Sunday, May 7th, 2017
0 Comments

Një film ruso-shqiptar mbështetur në veprën e Kadaresë

Ylli i kinematografisë botërore, regjisori i famshëm rus Aleksandër Sokurov, i cili ka fituar çmime të shumta ndërkombëtare, përfshirë këtu edhe Luanin e Artë në Festivalin e Venecias për filmin “Faust”, More...

“Mbledhës shqiptarë të ullirit”, titullohet një tablo e njërit prej piktorëve më të shquar amerikanë të të gjitha kohërave, John Singer Sargent
By Lek Gjoka On Sunday, April 30th, 2017
0 Comments

Piktori amerikan Sargent dhe piktura “Mbledhës shqiptarë të ullirit”

Nga Tonin Çobani / “Mbledhës shqiptarë të ullirit”, titullohet një tablo e njërit prej piktorëve më të shquar amerikanë të të gjitha kohërave, John Singer Sargent (1856-1925), i cilësuar piktor More...

palazzo Pitti
By Gjergji On Saturday, March 4th, 2017
0 Comments

Preveza e Çamërisë në muralen e Pallatit Pitti në Firenze

Në Pallatin Pitti (Palazzo Pitti) në Firenze, më saktë në Sala di Bona gjendet muralja me titullin “La conquista di Prevèsa” e piktorit të mirënjohur Bernardino Poccetti. Pyetja është përse ka patur More...

Frang-Bardhi
By Lek Gjoka On Thursday, February 23rd, 2017
0 Comments

Frang Bardhi, i bardhi i kombit

Frang Bardhi Nga Fahri XHARRA Kur më 1631 boshnjaku Tomko Marnavici kishte botuar një libërth ku pretendonte se Skënderbeu nuk ishte me origjinë shqiptare, por boshnjake, madje nga familja e Marnaviçëve: More...

mevlan-shanaj
By Gjergji On Tuesday, February 7th, 2017
0 Comments

Mevlan Shanaj, intervistë – aktori edukohet, mësohet, stërvitet, tjetërsohet

Nga Adela Kolea / Marrë nga Albania News “Kinemaja, art figurativ në lëvizje”, citon Federico Felini. Përsa i përket kinematografisë shqiptare, ajo mund të krenohet me faktin se ka përjetuar dhe është More...

Konica e Josif Pani 1910 retushuar
By Lek Gjoka On Friday, January 27th, 2017
0 Comments

Zbulimi i fotografisë së Faik Konicës

Kalon tre herë oqeanin Gjysëm shekulli fshehur në sëndukët e familjes Pani Nga KOLEC TRABOINI Miku im Sotir Pani nga Dardha që tash jeton në Boston, bir e nip i patriotëve të mëdhenj Vasil e Josif Pani, More...

Interviste Fishta small
By Lek Gjoka On Wednesday, January 18th, 2017
0 Comments

Intervistë dhe foto e At Gjergj Fishtës me shkrimin e tij në shtypin italian.

Në 74 vjetorin e vdekjes së poetit dhe atdhetarit të madh Kolec Traboini – Nga KOLEC TRABOINI Në një takim disa vjet më parë me mësuesin Kel Vuji, veç bisedave për mësuesinë dhe malësinë tonë More...

lazer-filipi-2
By Admin On Friday, December 16th, 2016
0 Comments

Shuhet Lazër Filipi, aktori që luajti Leninin…

Lazër Filipi lindi në Shirq të Shkodrës më 7 shkurt të vitit 1921, është aktor dhe skenarist i mirënjohur shqiptar. Aktivitetin artistik e filloi që kur ishte partizan në 1943, me grupin teatral të Priskës. More...