Skender

This user hasn't shared any profile information

Shkodra-1912-1913
By Skender On Sunday, March 26th, 2017
0 Comments

Rrethimi i Shkodrës nga Serbo-Malazezët

Pamje te rralla nga rrethimi i Shkodrës në vitet 1912-1913 nga ushtria Serbo-Malazeze me princin malazez në krye. Në këtë filmim shikohen qartë dëmtimet që ka pësuar qyteti dhe popullata e Shkodrës. Ndër More...

banka-e-shqiperise-2
By Skender On Friday, September 5th, 2014
0 Comments

Arrestohet Guvernatori Ardian Fullani

Guvernatori Ardian Fullani Prokuroria e Përgjithshme, në një komunikim me mediat mbrëmjen e së premtes ka dhënë detaje mbi arrestimin e guvernatorit të Bankës së Shqipërisë, Ardian Fullani dhe inspektores More...

vatra-fed
By Skender On Friday, July 4th, 2014
0 Comments

Vatra e Nolit i “shpall luftë” BE-së, Shqipërisë, Kosovës madje dhe SHBA-së!..

  Opinion nga Albin Korabi New York   SH.B.A.   Fatmirsisht “tragjedia” në ketë komedi të Konfederates Pan Shqiptarë Vatra është thjeshtë në leter dhe pa ndonjë vlere thelbesorë.E More...

flamuri
By Skender On Friday, March 28th, 2014
0 Comments

Adolf Hitler: Shqiptarët janë trima dhe fisnikë!

Adolf Hitler   Lideri nazist i Gjermanisë, shqiptarët i konsideronte për “racë të pastër ariane”, për “trima dhe fisnikë”, kurse Shqipërinë e cilësonte “vend të vogël romantik More...

kosove,nato
By Skender On Tuesday, March 25th, 2014
0 Comments

Përvjetori i fillimit te bombardimeve të NATO-s kundër forcave serbe

Pesëmbëdhjetë vjet më parë NATO-ja filloi fushatën e bombardimeve kundër forcave serbe, duke shënuar kësisoj fillimin e fundit të luftës gati dyvjeçare në Kosovë. Fushata pasoi refuzimin e Beogradit More...

albaniansinturkiye
By Skender On Friday, March 7th, 2014
0 Comments

Shqiptarët e gjuha shqipe në Turqi

Nga Nurcan Kaya – Fragment nga “Te harruar apo asimiluar – Minoritetet ne sistemin arsimor turk” (Forgotten or Assimilated? Minorities in the Education System of Turkey) Në Turqi rreth 6 More...

kastriot_myftaraj
By Skender On Sunday, February 23rd, 2014
0 Comments

Miti i rremë i Islamit shqiptar, kundrejt atij arab

Nga Kastriot Myftaraj / Kastriot Myftaraj   Në Shqipëri është krijuar një mit mediatik sikur ekziston një Islam tradicional shqiptar, i cili duhet mbrojtur nga shteti si dogma religjioze të cilën duhet More...

Sula2
By Skender On Wednesday, February 12th, 2014
0 Comments

Tirana e Sulejmanëve apo e lashtësisë?

Nga Kolec Traboini / Në një intervistë në “Gazeta Shqiptare” 26 janar 2014, G. B., i epitetuar nga gazeta si publicist e studiues, ankimohet se pse nuk festohet  nga Bashkia 400 vjetorin i themelimit  More...

u3_Flamuri_amerikan_e_shqiptar
By Skender On Sunday, December 29th, 2013
0 Comments

A mund te bashkohet Diaspora shqiptare e Amerikes ?

Do te ishte gje e mire bashkimi i diaspores shqiptare te Amerikes por eshte  pamundur per tu bere? Nga Lek Gjoka Jacksonville Florida Ne Amerike ka vite e vite qe shqiptaret bejne perpekje per nje konfernce te More...

Augustine_of_Hippo
By Skender On Monday, December 16th, 2013
0 Comments

Shën Agostini , St. Augustine, filozof, teolog, peshkop, shenjt katolik.

Shën Agostini (lat. Aurelius Augustinus Hipponensis , Tagaste, Numidia, 13 nëntor 354 — Hipona, Numidia, 28 gusht 430) ishte filozof, peshkop në Hippo Regius, dhe teolog ; át kishe, doktor i kishës dhe shenjtor More...