Gjergji

This user hasn't shared any profile information

mark-kaftalli-1
By Gjergji On Thursday, December 14th, 2017
0 Comments

Violinisti virtuoz shkodran Mark Kaftalli

Mark Kaftalli ka lindur në Shkodër më 14 dhjetor 1933. Mësimet e para i mori në qytetin e lindjes. Kreu kursin e violinës pranë Shtëpisë së Kulturës, nën drejtimin e mësuesit Zef Alimhilli në vitin More...

arbeni_kola
By Gjergji On Monday, December 11th, 2017
0 Comments

Aristidh Kola: Kontributi i arvanitasve në ortodoksinë

Kumtesa e fundit e studiuesit të nderuar Aristidh Kolës Nga libri “Aristidh Kola” shkruar nga Historiani Arben Llalla Arben Llalla dhe Aristidh Kola Nuk do t’ju flas si teolog, por si historian. More...

biblioteka-kombetare
By Gjergji On Saturday, December 9th, 2017
0 Comments

Përvjetori i krijimit të Bibliotekës Kombëtare

Me nismën e shoqatës “Komisia Letrare” të Shkodrës (themeluar nga Luigj Gurakuqi, At Gjergj Fishta, Sotir Peci, Dom Ndre Mjeda, Mati Logoreci, dhe At Ambroz Marlaskaj), Biblioteka e kësaj Shoqate More...

faik_konica
By Gjergji On Tuesday, December 5th, 2017
0 Comments

Faik Konica në kërkim të një Princi për Shqipërinë

Më 8 dhjetor 1912 në Boston u mbajt Kuvendi i Jashtëzakonshëm i Vatrës qe vendosi të dërgojë Faik Konicën delegat në Evropë dhe Shqipëri që tu paraqiste njerësve e politikanëve mendimet për të zgjedhur More...

ibrahim_rugova
By Gjergji On Saturday, December 2nd, 2017
0 Comments

Përvjetori i lindjes së Dr. Ibrahim Rugova

Ibrahim Rugova u lind më 2 dhjetor 1944 në fshatin Cerrcë, komuna e Istog, në Kosovë. Më 10 janar 1945, komunistët jugosllavë i pushkatuan babain e tij dhe gjyshin, që kishin luftëtuar kundër çetave More...

rilindasit
By Gjergji On Friday, December 1st, 2017
0 Comments

A e donin rilindasit pavarësinë e Shqipërisë

Një replikë me Andi Bushatin që thotë se rilindasit nuk e donin pavarësinë nga Perandoria Osmane Nga Kastriot Myftaraj / Andi Bushati duke bërë gjoja sikur qorton Edi Ramën për keqpërdorim të historisë More...

Andrea_Skanjeti
By Gjergji On Wednesday, November 29th, 2017
0 Comments

Andrea Skanjeti, dramaturgu shkodran

Andrea Skanjeti regjisor, dramaturg, Artist i Popullit / U lind në Shkodër në vitin 1906. Në qytetin e lindjes mori edhe mësimet e para, kurse studimet e larta i ndoqi në Itali Në moshën 12-vjeçare shkroi More...

agimzajmi
By Gjergji On Tuesday, November 28th, 2017
0 Comments

Agim Zajmi, piktor e skenograf, Piktor i Popullit

  Agim Zajmi, Piktor i Popullit Agim Zajmi lindi në Tiranë më 28 nëntor vitin 1936. Studioi për artet skenike në Shën Petërburg. Pas diplomimit më 1961 filloi punë si skenograf në Teatrin e Operës More...

ismail-qemali
By Gjergji On Monday, November 27th, 2017
0 Comments

Një intervistë e rrallë e Ismail Qemalit

Nga Ilir Ikonomi / Ilir Ikonomi Ismail bej Vlora i dha intervistë një gazetari italian në Romë më 1 prill 1913, katër muaj pas shpalljes së pavarësisë. Më në fund, Ismail beu kishte arritur të dilte More...

gani_mehmetaj
By Gjergji On Sunday, November 26th, 2017
0 Comments

Fundi i vëllazërim-bashkimit

  Nga Gani Mehmetaj / Fragment nga libri: Ëndrra e madhe – fletë të shkëputura ditari 1981-2006 me portretin e Rugovës në dritëhijen e ngjarjeve dramatike. Ardhja e mareshalit Tito në Kosovë, More...