Lek Gjoka

This user hasn't shared any profile information

Preng Lekunda
By Lek Gjoka On Monday, July 31st, 2017
0 Comments

Preng Lëkunda “Plaku i maleve” që nuk njohu kurrë plakjen…

Preng Lëkunda (Bushpepa) ne rolin e Bajram Currit Nga Xhahid Bushati Preng Lëkunda (Bushpepa), (mbiemrin Lekunda e mbajti per respekt te fshatit te lindjes Lekunda e Kurbneshit Mirditë-shenim i imi – Lek More...

Dhimiter_Shuteriqi,_Albanian_scholar
By Lek Gjoka On Wednesday, July 26th, 2017
0 Comments

Dhimitër Shuteriqi, shkrimtar, poet e studjues

Dhimitër Shuteriqi, lindi me 26 Korrik vitin 1915, ne Elbasan dhe ndahet nga jeta me 22 korrik 2003. Shkollen fillore dhe te mesme e kreu ne Liceun e Korces, nderkohe qe ne vitet e para te rinise ai u njoh si poet More...

enver-gjerqeku
By Lek Gjoka On Tuesday, July 25th, 2017
0 Comments

Enver Gjerqeku poet, profesor e akademik

ENVER GJERQEKU ENVER GJERQEKU (1928-2008) Poet profesor e akademik, lindi më 25 gusht 1928 në Gjakovë në një familje qytetare. Në vendlindje kreu shkollën fillore (1942) dhe Shkollën Normale (1948), kurse More...

Gjon-Mark-Ndoj-pas-lirimit-nga-burgu-1970
By Lek Gjoka On Monday, July 24th, 2017
0 Comments

Genocid në Mirditë për vrasjen e Bardhok Bibës

Gjon Mark Ndoji ne vitin 1970 pas lirimit nga burgu i diktatures komuniste   Sipas ditarit te Mandeles se Mirdites Gjon Mark Ndoji /   Ditari i Ndojit, si u bë gjenocid në Mirditë për vrasjen e Bardhok More...

rama timoni tepsia
By Lek Gjoka On Sunday, July 23rd, 2017
0 Comments

Edi Rama tepsinë s’ta dhanë për byrek e timonin te vriten turiste ne plazh

Nga Lek Gjoka Korriku po lan faqet kudo prej te nxehtit në përrua, në lumë, në liqen apo në dete . Ashtu edhe politika dhe politikanët shqiptarë po mundohem të freskohen ngaqë dhjami i tepërt i venë More...

Martin_Camaj
By Lek Gjoka On Friday, July 21st, 2017
0 Comments

Martin Camaj, shkrimtar dhe albanolog

Martin Camaj lindi në Temal, Dushman të Dukagjinit më 21 korrik 1927 në vendin e quajtur Telumë-Kllogjena. I biri i Kolë Camës, njëherësh bari e bujk. Tereza, e ëma ishte nga Prekali, lindi i pari ndër More...

Aktori Sander Ruci ne skene duke kennduar parodi
By Lek Gjoka On Friday, July 21st, 2017
0 Comments

Aromë Shkodre, pulsim vendlindje buzë oqeanit Atlantik në Florida – Sander Ruci Show – rikthim në vendlindje

Aktori Sander Ruci ne skene – Sandër Ruci Show – rikthim në vendlindje Nga Lek Gjoka Fare pranë Oqeanit Atlantik në Jacksonville Beach dallgët ndoshta të ardhura nga Evropa ndalin frymën . Në More...

Ndic Gjetja gazeta vatra foto Kolec traboini
By Lek Gjoka On Thursday, July 20th, 2017
0 Comments

Ndoc Gjetja POETI ME FYTYRË KRISHTI

Ese nga KOLEC TRABOINI Ndoc Gjetja është(nuk mund të përdorim kurrsesi pas datës 7 qershor 2010 kohën e shkuar të foljes), është pra një prej poetëve më pranë shpirtrave njerëzore në poezinë shqipe More...

frederik rreshpja
By Lek Gjoka On Wednesday, July 19th, 2017
0 Comments

Frederik Rreshpja poet lirik, eseist, publicist dhe botues shqiptar

Frederik Rreshpja lindi në Shkodër më 19 korrik 1940. Shkollimin fillor dhe të mesëm e kreu në Shkodër. Për shkollimin e tij të mëtejm nuk ka të dhëna të mjaftueshme, por dihet se në vitin 1967 iu More...

Aleksander-Molosi-dhe-Shqiponja
By Lek Gjoka On Tuesday, July 18th, 2017
0 Comments

Të huajt: Vetëm shqiptarët janë pasardhës të ilirëve

Më poshtë janë citime të studiuesve të shquar, por edhe të strategëve të popujve të ndryshëm për shqiptarët dhe origjinën e tyre ilire. Vetë citimet e tyre, tregojnë se origjina e shqiptarëve është More...