Lek Gjoka

This user hasn't shared any profile information

marie Logoreci 95
By Lek Gjoka On Saturday, September 23rd, 2017
0 Comments

Marie Logoreci, simboli i nënës në skenë e film

Marie Logoreci (Çurcija), lindi më 23 Shtator të vitit 1920 në Shkodër, ku mori edhe mësimet e para në shkollën femërore të “Motrave Stigmatine”, një shkollë që përmbante në programin More...

Besnik_Mustafaj
By Lek Gjoka On Friday, September 22nd, 2017
0 Comments

Besnik Mustafaj, poet, novelist dhe diplomat

Besnik Mustafaj Besnik Mustafaj lindi më 23 shtator të vitit 1958 në Bajram Curr. (Tropojë), është një politikan dhe shkrimtar i njohur shqipëtar.   Karriera * 1981 : Mesues në rrethin e Tropojës. * More...

jul-GiulioCesare
By Lek Gjoka On Wednesday, September 20th, 2017
0 Comments

Jul Qezari dhe Jul Augusti në lidhjet me Shqipërinë

Jul QEZARI Nga  Agim Bacelli, New York / Dy nga personalitetet më të shkëlqyera të Romës antike janë; Gaius Julius CAESAR (Jul QEZARI) (100 – 44 para Krishtit) dhe Gaius Julius Octavianus AUGUSTUS (Jul More...

3
By Lek Gjoka On Tuesday, September 19th, 2017
0 Comments

Aktori shqiptaro-amerikan Sandër Ruçi vjen për spektatorin shkodran me show e radhes : ERDHA ZEMËR, PRIT SE PO T’KALLXOJ

Nga RAMAZAN ÇEKA Show i “Mjeshtrit të Madh” humoristit shkodran Sandër Ruçi në Teatrin “Migjeni” Pas ditëve të nxehta të një vere që do të mbahet mend për temperaturat e larta, More...

foto-nga-shqiperia-gazeta-vatra
By Lek Gjoka On Monday, September 18th, 2017
0 Comments

Shqipëria, parajsë natyrore turistike

Daut EMINI   Nga Daut Emini Nuk duhen më shumë se dy ose tre ditë për të kaluar të gjitha pjesët e Shqipërisë. Një kohë e shkurtër për të përfunduar se ky vend është një “parajsë” e vërtet More...

Jakup-mato
By Lek Gjoka On Saturday, September 16th, 2017
0 Comments

Prof. Dr. Jakup Mato

  Jakup (Halil) Mato Prof. Dr. lindi më 16 shtator 1934 në Fterrë të rrethit të Sarandës, vdiq më 30 gusht 2005 në Tiranë. Shkollën fillore e mbaroi në Fterrë. Shkollën shtatëvjeçare dhe të More...

Prof.namik_.Resuli
By Lek Gjoka On Sunday, September 10th, 2017
0 Comments

Gjuhëtari dhe akademiku Namik Resuli

Prof. Namik_ Resuli Namik Resuli u lind në qytetin e Beratit më 10 shtator të vitit 1912. Pasi kreu mësimet e shkollës fillore në Shqipëri, atë e dërguan të studionte në Itali, ku mbaroi Liceun dhe më More...

Hajrie Ronda
By Lek Gjoka On Saturday, September 9th, 2017
0 Comments

Shuhet në moshën 66 vjeçare aktorja Hajrie Rondo

Aktoria Hajrie Rondo Aktorja e njohur shqiptare Hajrie Rondo ka lindur më 1 mars 1951 në Delvinë dhe  ka ndërruar jetë sot më 9 shtator 2017 në moshën 66 vjeçare. Njoftimin e dha mes dëshpërimit familja More...

kurbnesh
By Lek Gjoka On Saturday, September 9th, 2017
0 Comments

Një udhëtim drejt bjeshkëve turistike të Selitës, Mirditë

Nga Xhelal Marku (Reportazh) Bjeshkët e Selitës në Mirditë, identifikohen shpesh edhe me emrin e bukur të Malit Kunorë, që është dhe një nga zonat me resurse më të shumta turistike, i njohur për vlerat More...

uragani irma
By Lek Gjoka On Thursday, September 7th, 2017
0 Comments

Mbi 50 mijë shqiptarë po përgatiten për të përballuar uraganin Irma në Florida

-Nuk ka vend për panik por as nuk duhet nënvlerësuar. Nga Lek Gjoka Që nga viti 1928 asnjëherë nuk ka ardhur një stuhie kaq e fuqishme në Florida si uragani Irma që do përshkoje gjithë shtetin nga jugu More...