Besarta

This user hasn't shared any profile information

naim_frasheri
By Besarta On Thursday, May 25th, 2017
0 Comments

Naim Frashëri në përvjetorin e lindjes

Naim Frashëri u lind në 25 maj vitin 1846 në Frashër (Përmet). Në vendlindje mori mësimet e para dhe nisi të mësonte persishten pranë teqesë bektashiane. Më 1865 familja u shpërngul në Janinë, ku More...

gjergj_kastrioti2
By Besarta On Sunday, May 14th, 2017
0 Comments

Gjergj Kastrioti në betejën e Sfetigradit

Më 14 Maj 1448 u zhvillua një nga betejat më të mëdha të Gjergj Kastriotit kundër turqve. Ushtria turke komandohej nga Sulltan Murati II. Më 14 maj pararoja e ushtrisë turke arriti në Dibër dhe rrethoi More...

pandi_stillu
By Besarta On Monday, May 1st, 2017
0 Comments

Përvjetori i lindjes së regjisorit Pandi Stillu

Pandi Stillu lindi në Korçë më 1 maj të vitit 1914. Me artin skenik filloi të merret që në vitet ’30 në lëvizjen amatore në Korçë që në vitin 1934. Në vitin 1937 deri më 1942 studjoi për More...

tvsh
By Besarta On Saturday, April 29th, 2017
0 Comments

57 vjetori i transmetimit të parë televiziv në Shqipëri

Më 29 prill 1960 filloi nga puna qendra eksperimentale e Televizionit Shqiptar. Fillimi i transmetimeve shënoi lindjen e Televizionit Publik Shqiptar, TVSH. Spikerja Stoli Belli hapi programin në orën 10:00, More...

Aleksandër_Lalo
By Besarta On Thursday, April 27th, 2017
0 Comments

Aleksandër Lalo kompozitori i dashur i rinisë së 80-tës

Aleksandër Lalo ka lindur më 27 prill të vitit 1949, në Tiranë. Rrjedh nga një familje me origjinë nga Leskoviku. Kreu studimet e larta në Institutin e Larte te Arteve për muzikë më 1973. Pervec veprimtarisë More...

gjergj guxeta
By Besarta On Monday, April 24th, 2017
0 Comments

Atdhetari Atë Gjergj Guxeta

Atë Gjergji Guxeta lindi në prill 1682 në Hora e Arbëreshëve, ishte prift bizantin. Atë Guxeta ishte themeluesi i Seminarit greko- shqiptar të Palermos më 1734 ku u përgatitën ipeshkvitë, meshtarët, More...

martin_gjoka
By Besarta On Thursday, April 20th, 2017
0 Comments

Atë Martin Gjoka – kompozitor e mësues i madh i plejadës së muzikantëve shqiptarë

Kolec Traboini Nga KOLEC TRABOINI Kam parë në lulishten para Vllezërve Frashëri në qëndër të Tiranës që “kuq e zinjtë” e politikës kishin vënë ca tabela me fotot e 101 personaliteteve të More...

pjeter_gaci-1
By Besarta On Monday, March 27th, 2017
0 Comments

Pjetër Gaci, kompozitori i hymnit “Për ty atdhe”

Pjetër Gaci u lind në fshatin Shtiraj të rrethit të Shkodrës më 27 mars të vitit 1931. Në Shkodër kreu arsimin fillor. Studimet e mesme i bëri në degën e violinës në Liceun Artistik “J. Misja”, More...

odhise-grillo
By Besarta On Tuesday, March 21st, 2017
0 Comments

Odhise Grillo, shkrimtari i zemrave të vogla

Odhise Grillo u lind më 21 mars në vitin 1932 në Vuno të Himarës. Në Vlorë ndoqi shkollën fillore ndërsa të mesmen e vazhdoi tek gjimnazi “Qemal Stafa në Tiranë, ku vazhdoi edhe universitetin në Fakultetin More...

sheri-mita
By Besarta On Tuesday, March 14th, 2017
0 Comments

Sheri Mita, dramaturgu, aktori dhe regjisori

Sheri Mita, është lindur në Fterrë të Sarandës më 14 mars 1943. Mbas shkollimit të mesëm, kreu Institutin e Lartë të Arteve dega Dramaturgji në vitin 1967. Fillimisht emërohet pedagog i mjeshtërisë More...