Admin

This user hasn't shared any profile information

Shtepia-e-Fashos
By Admin On Wednesday, October 11th, 2017
0 Comments

Ëndrrat e Gherardo Bosios për ndërtimin e Tiranës

Pjesa më e bukur e kryeqytetit shqiptar është bulevardi “Dëshmorët e Kombit”, sheshi “Nënë Tereza” dhe shëtitorja “Zogu i parë”. Gjatë gjithë gjatësisë së tyre janë krijuar ndërtesa që More...

elsiefoto
By Admin On Monday, October 2nd, 2017
0 Comments

Ndahet nga jeta Robert Elsie

Robert Elsie lindi më 29 qershor 1950 në Vankuvër (Vancouver) të Kanadasë. Ai ndoqi Universitetin e Kolumbisë Britanike (University of British Columbia), ku studioi për filologjinë klasike dhe gjuhësinë More...

ismail-kadare-2
By Admin On Monday, September 4th, 2017
0 Comments

Ismail Kadare: Çdo shqiptar i vërtetë duhet të jetë në gjëndje të mbrojë me çmim të madh lirinë nga krimet që duan të bëjnë të tjerët në emër të saj

“Shqipëria ndonjëherë shkakton frikë irracionale, tremben prej saj,- thonë se mund të ketë edhe pesë Shqipëri. Pra sado Shqipëri të ketë, sot kemi dy Shqipëri në Ballkan, dhe duhet të jemi të More...

josif-papagjoni
By Admin On Friday, September 1st, 2017
0 Comments

Vendoset ekran para monumentit të Heroit Kombëtar Gjergj Kastrioti në Tiranë.

   Ragimi ne Facebook nga Josif Papagjoni (studjues dhe kritik arti) Nuk kisha deshire te komentoja per ritualin e faljes se kurban bajramit ne sheshin e madh te Tiranes. Eshte teme delikate dhe me ndjeshmeri. More...

gani-mehmetaj
By Admin On Thursday, August 31st, 2017
0 Comments

Mos i merrni në qafë fëmijët tuaj: Mos i dërgoni në shkollat e Gulenit e Erdoganit

Nga / Gani MEHMETAJ Si në shkollat e Erdoganit si në shkollat e Gulenit fëmijëve shqiptarë, arsimtarët u thonë se Gjergj Kastrioti ishte bukëshkalë, e hëngri bukën e Sulltanit dhe ia ktheu armët. Asnjë More...

Kolec_Taboini_3
By Admin On Thursday, August 3rd, 2017
0 Comments

Feja e shqiptarit është shqiptaria – Si duhet ta kuptojmë Pashko Vasën

Nga Kolec Traboini Në një debat për një çështje serioze, veçmas ato që janë kombëtare e të nxehta, është e nevojshme të jemi të qetë, të shuajmë pasionet e dominimit dhe përdorimit të sofizmit More...

pjeter-gjoka
By Admin On Wednesday, August 2nd, 2017
0 Comments

Artisti i Popullit, Pjetër Gjoka

Pjetër Gjoka u lind në Ulqin, (sot Mali i Zi), më 2 gusht 1912. Familja e tij u vendos në Shkodër kur ai ishte fëmijë (1915). Në rini Pjetri u shqua si sportist (futbollist, atlet) në Shkodër, ku ai luan More...

gjergj-kastrioti3
By Admin On Wednesday, July 26th, 2017
0 Comments

Statuja e Gjergj Kastriotit do të vendoset në Budapest

Ambasada e Hungarisë në Tiranë njofton se në Budapest do të vendoset statuja e Gjergj Kastriotit. Sot Ambasadori hungarez në Tiranë Z. Spasse vizitoi studion e skulptorit Mihaly Gabor në Budapest, për More...

nikolin-xhoja
By Admin On Friday, May 12th, 2017
0 Comments

Artisti i Popullit Nikolin Xhoja

Nikolin Xhoja (Gioia) u lind më 12 maj 1926 në Brindizi, Itali nga babai Teodor Gioia (italian, pronar kinemash) dhe nëna shqiptare Parashqevi. Por jeta e soli që Parashqevia me Nikolinin të kthehej në Shqipëri, More...

Nermin-Vlora-Falaschi
By Admin On Tuesday, April 18th, 2017
0 Comments

Nermin Vlora (Falaschi), gruaja që njihte gjuhën etruske

Nermin Vlora (Falaschi) u lind më 18 prill 1921 në Tiranë, ku mori dhe mësimet e para në shkollën “Motrat Qiriazi”, dhe shkollën e mesme po ashtu në Tiranë, në Institutin “Nëna Mbretëreshë”. More...