Admin

This user hasn't shared any profile information

Kolec_Taboini_3
By Admin On Thursday, August 3rd, 2017
0 Comments

Feja e shqiptarit është shqiptaria – Si duhet ta kuptojmë Pashko Vasën

Nga Kolec Traboini Në një debat për një çështje serioze, veçmas ato që janë kombëtare e të nxehta, është e nevojshme të jemi të qetë, të shuajmë pasionet e dominimit dhe përdorimit të sofizmit More...

pjeter-gjoka
By Admin On Wednesday, August 2nd, 2017
0 Comments

Artisti i Popullit, Pjetër Gjoka

Pjetër Gjoka u lind në Ulqin, (sot Mali i Zi), më 2 gusht 1912. Familja e tij u vendos në Shkodër kur ai ishte fëmijë (1915). Në rini Pjetri u shqua si sportist (futbollist, atlet) në Shkodër, ku ai luan More...

gjergj-kastrioti3
By Admin On Wednesday, July 26th, 2017
0 Comments

Statuja e Gjergj Kastriotit do të vendoset në Budapest

Ambasada e Hungarisë në Tiranë njofton se në Budapest do të vendoset statuja e Gjergj Kastriotit. Sot Ambasadori hungarez në Tiranë Z. Spasse vizitoi studion e skulptorit Mihaly Gabor në Budapest, për More...

nikolin-xhoja
By Admin On Friday, May 12th, 2017
0 Comments

Artisti i Popullit Nikolin Xhoja

Nikolin Xhoja (Gioia) u lind më 12 maj 1926 në Brindizi, Itali nga babai Teodor Gioia (italian, pronar kinemash) dhe nëna shqiptare Parashqevi. Por jeta e soli që Parashqevia me Nikolinin të kthehej në Shqipëri, More...

Nermin-Vlora-Falaschi
By Admin On Tuesday, April 18th, 2017
0 Comments

Nermin Vlora (Falaschi), gruaja që njihte gjuhën etruske

Nermin Vlora (Falaschi) u lind më 18 prill 1921 në Tiranë, ku mori dhe mësimet e para në shkollën “Motrat Qiriazi”, dhe shkollën e mesme po ashtu në Tiranë, në Institutin “Nëna Mbretëreshë”. More...

robert-radoja-1
By Admin On Saturday, April 15th, 2017
0 Comments

Robert Radoja, muzikanti dhe organizatori

Robert Radoja ka lindur në 15 Prill 1938 në Bolonja (Itali). Edukimin e parë artistik e mori në qytetin e Shkodrës përmes kurseve të ndjekura pranë shtëpisë së pionierit, ku dhe kontaktoi me figura të More...

Aleksander Moisiu
By Admin On Sunday, April 2nd, 2017
0 Comments

Aleksandër Moisiu

Nga Pjerin Logoreci / Aleksander Moisiu (Alexander Moissi) u lind në Triese, Itali me 2 prill 1879. I ati ishte Konstandin Moisiu nga Kavaja dhe e ëma italiane (arbëreshe) Amalia De Rada. Kur Aleksandr ishte More...

fahri-xharra
By Admin On Sunday, March 19th, 2017
0 Comments

Atentati ndaj kombit, me seriale turke

Nga Fahri Xharra / Fahri Xharra Duke e lexuar studimin: “ Një ofensive kulturore turke për turkofonët“, nga publikimi i “Ministrisë së Mbrojtjes së Francës – për Delegacionin e punëve strategjike More...

Mother_Teresa
By Admin On Thursday, March 16th, 2017
0 Comments

Nënë Tereza, e Shenjtë

Sipas Radio Vatikanit Papa Françesku mbajti më (dt 15 mars 2016) në orën 10.00, në Sallën e Koncistorit në Pallatin Apostolik të Vatikanit, fjalën për kanonizimin e të Lumëve. Ndër të Lumët është More...

gjon-simoni
By Admin On Wednesday, February 8th, 2017
0 Comments

Përkujtojmë kompozitorin, profesorin Gjon Simoni

Gjon Simoni u lind në Shkodër më 8 Shkurt 1936 në një familje me tradita. U aktivizua që në moshë të vogël në jetën muzikore të qytetit të lindjes si organist në kishën katolike, kontribut të cilin More...